Seo için Oturum Süresinin Önemi

Google’ın makine öğrenimi algoritmasının 2015 yılından bu yana sıralamaları belirlediği bilinen bir gerçektir ancak sıralamaları açısından her siteyi eskisi gibi mükafatlandırma yoluna gittiği şüphelidir. Nitekim ne olursa olsun Google’ın yüksek bekleme süresine sahip siteleri arama sonuçlarında çok daha iyi noktalara getirdiği bir gerçektir.

Oturum Süresinin Uzaması = Yüksek Sıralama?

Google artık sayfaları daha iyi anlamaktadır ve arama motoru sonuçlarında çok iyi yere sahip olmasına rağmen sitelerine gerekli katkıyı sağlamayan sayfaları tespit edebilme konusunda daha beceriklidir. Onun işi organik trafik üzerinden ulaşılıp sitede geçirilen süresi yüksek olan sayfaları ön plana çıkarmaktır.

Google’ın bir şekilde sayfaların değerlerini belirleme çalışırken aslında farklı bir manzarayı gün yüzüne çıkarmaktadır. Arama motorundan daha fazla trafik almak amacıyla oluşturulan ve başarılı olan ama kullanıcının arama davranışıyla uyuşmayan sayfaları gün yüzüne çıkarmaktadır. Bir içerik ne kadar iyi olursa olsun arama motorunda bir türlü üst sıralara çıkmayı başaramıyorsa bunu sebebi üst sıralarda yer alan sayfaların kullanıcının arama davranışına daha fazla hitap etmesidir.

Aslında bunu bir örnekle açıklamak çok daha doğru olacaktır. Örneğin, Google AdWords kelimesiyle yapılacak olan bir aramada üst sıralarda haber kaynaklarını veya hizmetleri görebilmek mümkündür. Bu arama teriminin aranma hacmi çok yüksektir çünkü birçok kişi bu terimi Google AdWords sitesine ulaşmak için kullanmaktadır. Yani siteniz bu arama teriminde ne kadar yüksek olursa olsun kullanıcının arama davranışıyla uzaktan yakından ilgili değildir.

Google AdWords anahtar kelimesini kullanarak yapılan aramalarından sadece bir kısmı bu hizmet hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmayı istemektedir. İşin aslı bu niyetle yapılan aramalar genelde Wikipedia sayfasına erişim sağlamayla son bulmaktadır. Bu arama terimi kullanarak AdWords problemlerini tespit etmeye yönelik bir arama niyetinin gerçekleştirilmesi pek mümkün değildir. RankBrain algoritması gelmeden önce bu anahtar kelimede siteniz arama motoru sonuç sayfasında daha iyi durumdayken şimdilerde aynı başarıya sahip olamamasının nedeni tam olarak kullanıcının arama niyeti ve bu makine öğrenimi algoritmasının bunu okuyabilmesidir.

Lütfen Yazımıza Yorum Bırakın