Bölgesel Seo Nedir Nasıl Yapılır?

Bölgesel Seo Nedir? Web sitenize seo çalışması yapmaya başlayacaksınız, ilk aşamada hangi kelimeler size müşteri getirecek olan anahtar kelimelerdir bunları tespit etmeniz gerekir. Kendi sektörünüz ile ilgili hangi kelimeler Google’da aylık ne kadar aranıyor ve benzer kelimeler nelerdir, bunları öğrenmek için Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı kullanabilirsiniz.
Şişli’de bir Reklam Ajansı dükkanınızın olduğunu düşünelim. Seo çalışması yapmaya başlarken anahtar kelime olarak reklam ya da reklam ajansı kelimeleri seçmeniz, size uzun bir süre seo çalışması yapmanıza neden olacaktır. Sektördeki büyük firmalar ve ciddi rekabet oranından dolayı ilk sayfaya gelmeniz çok uzun sürebilir. Ayrıca ilk sayfaya gelmiş olsanız bile, farklı bir şehirden gelen siparişlere cevap veremeyeceksiniz. Bu nokta da bölgesel seo çalışması sizin için en uygun olan çalışma olacaktır. Sadece kendi bölgenizdeki potansiyel müşterilere ulaşmak bile size iyi bir getiri sağlayacaktır.

Bölgesel seo çalışması nasıl yapılır? Öncelikle burada anahtar kelime olarak kendinize “Şişli reklam” ve “Şişli reklam ajansı” kelimelerini seçmelisiniz. Anahtar kelime seçimini yaptınız ve şimdi web sitenizde bir sayfa oluşturun. Sayfa url’sinde anahtar kelimelerinize yer verin. Web sitenizin meta title ve meta description bölümlerinde bu 2 kelime öbeğini geçirin. Meta title 70 karakteri, meta description ise 160 karakteri geçmemelidir. Sayfanızın meta title ve description bölümünde anahtar kelimelerinizi geçirdikten sonra, sayfanız içerisindeki başlıkta (h1, h2, h3) da aynı şekilde bu anahtar kelimeleri geçirin. Örneğin;

Sayfa urlsi : www.sitenizinismi.com/sisli-reklam-ajansi
Şişli Reklam, Şişli Reklam Ajansı

Şişli Reklam

Şişli Reklam Ajansı

Bu şekilde sayfanızı düzenledikten sonra, sayfa içerisinde minimum 250 kelimelik bir tanıtım yazısı yazın. Burada yazacağınız yazı içerisinde %3 oranını geçmeyecek şekilde anahtar kelimelerinizi geçirin. Örneğin; sayfanızda ürün resimlerini listelediğiniz bölümün altına 300 kelimelik bir yazı yazdınız ve bu yazı içerisinde de maksimum 9 defa şişli reklam ve şişli reklam ajansı kelimesini kullanın. Burada kullandığınız kelimelerinde sadece 2 tanesini strong etiketi ile kalınlaştırın. Artık sayfanız ile ilgili yapacağınız işlemi tamamladınız. Şimdi web sitenizi Google Arama Konsolu ya da eski adıyla Google Webmaster Tools üzerinden sitenizi doğrulayarak ekleyin. Arama konsoluna sitenizi ekledikten sonra, Google Gibi Getir bağlantısını tıklayarak sayfanıza Google botlarını davet edip, sitenizi taramasını sağlayın.

Yukarıda belirttiğimiz işlemler dizisini sırasıyla yaptığınız takdirde web sitenizi kısa bir süre sonra arama motorlarının ilk sayfalarında görebilirsiniz.

Bölgesel seo çalışması için site içi yapılması gerekenler bunlardı. Bunların dışında site dışı yapılması gerekenler ise şu şekildedir; Google my business üzerinde bir hesap oluşturun ve işletmenizi Google haritalara ekleyin. Ekleme işlemi sırasında firma adınızın yanına anahtar kelimenizi de ekleyin. (Abc Reklam Ajansı Şişli) Buradaki alanları eksiksiz doldurun, resimler yükleyin. Aynı işlemleri Yandex Haritalarda da gerçekleştirin. Bunlara ek olarak sosyal medyayı aktif kullanın. Şirketiniz için facebook, twitter, instagram ve foursquare hesapları oluşturun. Bu şekilde yaptığınız çalışmanın etkisini çok kısa süre içerisinde alacağınıza emin olabilirsiniz.

Lütfen Yazımıza Yorum Bırakın